4. על הגישה התהליכית

להצטרפות לרשימת התפוצה לחץ כאן

אם קיבלתם פוסט זה מחבר וגם אתם מעוניינים לאמץ את הגישה הניהולית המתקדמת המגולמת בתקן, לפעול לשביעות רצון לקוחותיכם ולעמוד בתקן אתם מוזמנים להירשם לרשימת התפוצה ולהמשיך לקבל מידע נוסף על אופן יישום הגישה הניהולית וקבלת התעודה המתאימה.

אחד העקרונות הבסיסיים, מתוך 7 העקרונות עליהם נשענת הגישה הניהולית לאיכות על פי תקן ניהול האיכות ISO 9001 היא הגישה התהליכית.

עקרון זה, במשולב עם עקרון הגישה המערכתית מאפשר ניהול יעיל ואפקטיבי וביחד הם תורמים להצלחת הארגון בהשגת מטרותיו.

על פי הגישה התהליכית תוצאה מבוקשת ניתנת להשגה באופן יעיל יותר כאשר פעולות ומשאבים מנוהלים כתהליך.

הגישה המערכתית מדגישה את החשיבות של זיהוי קשרי גומלין בין תהליכים וניהול הארגון כמערכת שהיא רשת של תהליכים הפועלים בהרמוניה להשגת מטרות הארגון.

 

תהליך מוגדר כסדרה של פעילויות הממירות תשומות לתפוקות. לדוגמא, הכנת מנה לסועד במסעדה יכולה להחשב לתהליך בו תשומות-חמרי הגלם והמוצרים המרכיבים את המנה עוברים סידרה של פעילויות עיבוד (קילוף, חיתוך ערבוב בישול וכד') עד שמתקבלת התפוקה- מנה מוכנה להגשה. אולם כל התהליך הזה אינו עומד בפני עצמו והוא חוליה בשרשרת או רשת של תהליכים, תהליכים ראשיים ותהליכים תומכים, שמטרתם להגיש לסועד את המנה שהזמין, עשויה כהלכה, בזמן המתאים ובטמפרטורה המתאימה כחלק ממכלול של ארוחה ולזכות בשביעות רצונו מהשרות.

 

ההבנה שכל פעילות או שלב בתהליך הוא חלק ממכלול וההכרה שרק שילוב מלא מאורגן ומתוזמן של כל הפעולות יכול להביא לתוצאה הרצויה ולשביעות רצון הלקוח הוא המפתח ליישום מוצלח של הגישה התהליכית.

 

כאשר אנו נוקטים בגישה התהליכית לניתוח עבודה ולניהול מן הראוי שנשתמש בכלים מתאימים לתיאור התהליכים השונים וקשרי הגומלין ביניהם. כלים אילו הם בדרך כלל תיאורים גרפיים או תרשימי עבודה מסוגים שונים כגון "תרשים בלוקים", "תרשים זרימה", "תרשים תהליך" וכד'.

דוגמה לתיאור תהליך בתרשים גרפי מובאת במבוא לתקן עצמו:

ניתוח תהליכי עבודה בכלים אילו מאפשר לא רק ראייה מערכתית של כלל הפעילויות המבוצעות בארגון אלה גם מציאת נקודות כשל אפשריות, איתור "צווארי בקבוק" או ארגון מחדש ושיפור תהליכים ושיטות תוך ניצול יעיל יותר של משאבים או חיסכון בזמן.

 

על שימוש נכון בתרשימי תהליך תוכלו לקרוא באחד הפוסטים הבאים.

אם ברצונכם לקרוא עוד בנושא גישות ניהוליות מתקדמות, השארו ברשימת התפוצה.

לחזרה לרשימת המאמרים